Sport również dla diabetyków

Trochę z definicji na podstawie materiałów naukowych.

Cukrzyca – grupa chorób metabolicznych charakteryzująca się hiperglikemią (podwyższonym poziomem cukru we krwi) wynikającą z defektu produkcji lub działania insuliny wydzielanej przez komórki beta trzustki. Przewlekła hiperglikemia wiąże się z uszkodzeniem, zaburzeniem czynności i niewydolnością różnych narządów, szczególnie oczu, nerek, nerwów, serca i naczyń krwionośnych. Ze względu na przyczynę i przebieg choroby, można wyróżnić cukrzycę typu 1, typu 2, cukrzycę ciężarnych i inne.

Zasadą współczesnej terapii cukrzycy jest leczenie wszystkich zaburzeń towarzyszących chorobie, a nie tylko kontrola gospodarki węglowodanowej. Dążenie do normalizacji masy ciała, zwiększenie aktywności fizycznej, właściwa dieta, leczenie częstych w cukrzycy zaburzeń lipidowych, nadciśnienia tętniczego i innych chorób układu krążenia oraz utrzymywanie glikemii w przedziale wartości możliwie najbardziej zbliżonym do niecukrzycowych (normoglikemii) zmniejsza ryzyko rozwoju powikłań choroby.

Mimo tego rodzaju problemów zdrowotnych można osiągnąć sukces w sporcie. Przykładem jest chociażby Will Cross, który zdobył w 2003 roku biegun południowy. Nawet medale olimpijskie zdobywali i zdobywają diabetycy, chociażby Steve Redgrave znany brytyjski wioślarz ma na swoim koncie 5 złotych medali, 1 brązowy, kolejny to Gary Hall amerykański Sanofi w której niektórzy zawodnicy są diabetykami a cała grupa angażuje się w walkę z cukrzycą. Tenże zespół dostał „dziką kartę” na tegoroczne Tour de Pologne.

Aktywność fizyczna powinna być jedną z form walki z cukrzycą, ruch powoduje zmniejszenie poziomu cukru we krwi. Oczywiście należy wziąć pod uwagę dopasowanie ruchu do stanu zdrowia, które należy skonsultować z lekarzem.
 

 

 

Artykuł dodany przez:
Zespół RuszajSie.pl
EnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish