Przewodnik, trener i pilot wycieczek po deregulacji.

Przewodnik, trener czy instruktor sportu to zawody, które objęła ustawa o deregulacji, przeprowadzona przez ministra Gowina.

Deregulacja zawodów trenera i instruktora sportu weszła w życie z dniem 23. sierpnia 2013 roku (Dz.U.2013 poz.829). Uchyla ona dotychczasowe wymogi kwalifikacyjne dotyczące zawodów trenera i instruktora sportu. Nie rozpisując się na temat tego co było, nie komentując plusów czy ewentualnych minusów nowych uregulowań prawnych, postaram się zebrać aktualnie obowiązujące akty prawne, oraz te, które wejdą w życie 1. stycznia 2014 roku, czyli niedługo.

Instruktor sportu to osoba, której celem pracy jest podniesienie ogólnej sprawności fizycznej podopiecznych lub ich specjalistycznego przygotowania do uprawiana określonej dyscypliny sportu. I tak.

Obowiązująca już aktualnie ustawa określa, iż trenerem lub instruktorem sportu w sportach, w których działają związki sportowe, może być osoba, która :

  • ukończyła 18 lat,

  • posiada wykształcenie co najmniej średnie,

  • wykonuje zadania trenera lub instruktora sportu,

  • posiada wiedzę, doświadczenie i umiejętności do wykonywania zadań trenera lub instruktora sportu ( nie sprawdzane formalnym certyfikatem),

  • nie była karana za przestępstwa umyślne lub inne popełnione w związku ze współzawodnictwem organizowanym przez polski związek sportowy.

Oprócz tego zaświadczenia o niekaralności nie są wymagane inne świadectwa czy certyfikaty. Dotychczasowe wymogi, takie jak: przebyte specjalistyczne kursy w danej dziedzinie sportu zakończone płatnym egzaminem i ukończone studia wyższe, zostały uznane za bariery ograniczające konkurencję i zbędne utrudnienia dla kandydatów do tych zawodów.

Podobnie wygląda sytuacja dotycząca przewodników turystycznych i pilotów wycieczek. Nowe uregulowania prawne wejdą w życie z dniem 1. stycznia 2014 roku. Od tego dnia do wykonywania tego zawodu wymagana będzie:

  • pełnoletniość,

  • ukończone wykształcenie średnie,

  • zaświadczenie o niekaralności za przestępstwa umyślne lub inne popełnione w związku z wykonywaniem zadań przewodnika turystycznego lub pilota wycieczek.

Nieco inaczej, o wiele bardziej restrykcyjnie, wygląda uregulowanie prawne obowiązujące też od dnia 1. stycznia 2014 roku (także Dz.U. 2013 poz.829) a dotyczące przewodnika turystycznego górskiego.

Do wykonywania zawodu przewodnika turystycznego górskiego wymagane będzie:

  • ukończenie 18 lat,

  • wykształcenie średnie,

  • odbycie płatnego szkolenia teoretycznego i praktycznego (opłata 300 zł) zakończonego zdanym egzaminem,

  • uzyskanie legitymacji i identyfikatora wydawanych przez marszałka województwa,

  • posiadanie zaświadczenia o niekaralności za przestępstwa umyślne lub inne popełnione w związku z wykonywaniem zadań przewodnika turystycznego i pilota wycieczek.

Nowe uregulowanie - a właściwie deregulacja – stwarza nowe możliwości pracy przed osobami posiadającymi wiedzę i umiejetności w wymienionych dziedzinach. Nowe możliwości ale i większa konkurencja. Tak będzie, gdyż do wykonywania zawodów trenera, instruktora sportu, pilota wycieczek i przewodnika turystycznego dopuszczona zostaje o wiele większa grupa ludzi.

Uwaga! Nasz portal posiada narzędzie umożliwiające podjecie tego typu pracy. Tym narzędziem jest możliwość zakładania grup sportowych, czy turystycznych i zapraszania do nich chętnych. Organizowania wycieczek, treningów, czy wypraw górskich. Jest wewnętrzna poczta umożliwiająca wirtualną komunikację wzajemną, dzielenie się wrażeniami, zdjęciami, co może zachęcić i wspomóc działania w realnej grupie. Zasady współpracy w trenowanej, czy przewodzonej grupie ustala sam trener, pilot lub przewodnik. Warto spróbować.

A my, czyli uczestnicy przyszłych wycieczek, czy osoby trenowane, bogatsi o przedstawione powyżej fakty, powinniśmy szukać informacji na temat osób, w których ręce się oddamy. Jedynie przewodnicy górscy powinni się okazywać (od 1.stycznia 2014) legitymacją i identyfikatorem.

Doskonałym miejscem poszukiwań odpowiednich osób będą portale sportowe i społecznościowe.

Wykorzystajmy fakt, że na naszym www.ruszajsie.pl,  można znaleźć profile zarówno trenerów, jak i przewodników. W razie potrzeby skorzystajmy z ich wiedzy i doświadczenia.

Autorka: Sonia Baran

Artykuł dodany przez:
Zespół RuszajSie.pl
EnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish