Uwaga na białe szaleństwo

 

 

 

 

 

 

 

 

"Miło szaleć, kiedy czas po temu" pisał klasyk. Obecnie ze śniegowym szaleństwem i mrozem jest chwilowy kłopot. Śnieg na pewno spadnie i będziemy mogli wybrać się na narty lub snowboard i trochę poszaleć. Tylko czy to białe szaleństwo na śniegu jest dobrą metodą na udany urlop czy relaks? Czy jest dobre dla wszystkich użytkowników narciarskich tras zjazdowych? Z naszych obserwacji wynika, że nie dla wszystkich.

Krótki czas dobrych warunków narciarskich w Polsce powoduje, że chcemy wykorzystać go w dwójnasób. Więcej zjeżdżających i rzucająca się w oczy większa szybkość niektórych z nich. U sporej części tzw. "strusi pędziwiatrów" szybkość nie idzie niestety w parze z opanowaniem sztuki jazdy na nartach. I dlatego dla wielu fanów narciarstwa z określeniem "białe szaleństwo" wiążą się złe przeżycia i skojarzenia.

Fontanna śniegu w oczy, gdy niektórzy z ułańską - jak sądzą – fantazją podjeżdżają pod wyciąg. To niby drobnostka. Jednak slalom pomiędzy maluchami ze szkółki narciarskiej do drobiazgów już nie należy. Oto parę innych historii tego typu.

Zderzenie dwóch narciarzy na stokach Jaworzyny Krynickiej zakończyło się śmiercią jednego z nich. Na jednej z tras w Szczyrku dziewczyna z długim warkoczem przewraca się. Nadjeżdżający z góry człowiek wykonuje skręt tak blisko jej głowy, że obcina warkocz, a gdyby skręt był mniej precyzyjny?

Tyrol. Na pięknie przygotowanym szerokim stoku, przy słonecznej pogodzie, nadjeżdżający z góry narciarz uderza w jadącą niżej kobietę z taką siłą, że trwale uszkadza jej bark, a tylko kask chroni ją przed najgorszym. Tak dziwnie się składa, że to nasz rodak był nadjeżdżającym z góry, czyli sprawcą.

Według kodeksu narciarskiego FIS: "Znajdujący się na stoku narciarz, który ze względu na lepszą widoczność z góry, dysponuje większą możliwością wyboru trasy zjazdu, musi wybrać taki tor jazdy aby uniknąć wszelkiej możliwości zderzenia z narciarzem znajdującym się poniżej na stoku". Logiczne i proste. Niestety nie dla wszystkich. Ale na naukę nigdy nie jest za późno.

 

Kodeks FIS jest zbiorem reguł obowiązujących na stokach całego świata, zapoznaj się z nim zanim wyruszysz na trasy.

 

Dekalog narciarza i deskarza.

1. Wzgląd na inne osoby
Każdy narciarz powinien zachować się w taki sposób, aby nie stwarzać niebezpieczeństwa dla innej osoby i nie powodować żadnej szkody.

2. Panowanie nad szybkością
Narciarz może zjeżdżać z szybkością stosowną do swoich umiejętności, rodzaju i stanu trasy oraz pogody.

3. Wybór kierunku jazdy
Znajdujący się na stoku narciarz, który za względu na lepszą widoczność z góry, dysponuje większą możliwością wyboru trasy jazdy, musi wybrać taki tor jazdy aby uniknąć wszelkiej możliwości zderzenia z narciarzem znajdującym się poniżej na stoku.

4. Wyprzedzanie 
Wyprzedzanie może następować zarówno po stronie dostokowej jak i odstokowej, po stronie prawej lub lewej, lecz w takiej odległości, która pozwoli uniknąć potrącenia wyprzedzanego.

5. Przejazd i krzyżowanie torów jazdy 
Narciarz, który przystępuje do zjazdu na trasie lub pólku narciarskim, powinien sprawdzić, patrząc w górę i w dół, czy nie spowoduje niebezpieczeństwa dla siebie i innych. To samo obowiązuje go przy każdym ruszaniu z miejsca po chwilowym zatrzymaniu.

6. Zatrzymanie się
Tylko w razie absolutnej konieczności narciarz może zatrzymać się na trasie zjazdu , zwłaszcza w miejscach zwężeń i miejscach o ograniczonej widoczności. Po ewentualnym upadku narciarz winien usunąć się z toru jazdy, tak szybko jak jest to możliwe.

7. Podchodzenie
Narciarz powinien podchodzić tylko poboczem trasy, a w przypadku złej widoczności powinien zejść zupełnie z trasy. To samo zachowanie obowiązuje narciarzy, którzy pieszo schodzą w dół.

8. Stosowanie się do znaków narciarskich
Każdy narciarz winien stosować się do znaków narciarskich, ustawionych na trasach.

9. Wypadki
W razie powstania wypadku każdy, kto znajdzie się w pobliżu, powinien udzielić poszkodowanym pomocy.

10. Stwierdzenie tożsamości
Każda osoba wmieszana w wypadek, lub będąca jego świadkiem, jest zobowiązana podać swoje dane osobowe.

Żródło "Dekalogu narciarza i deskarza": www.narty.pl

Artykuł dodany przez:
Zespół RuszajSie.pl
EnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish