Dziurawiec - magiczne świętojańskie ziele

      Pora kwitnienia dziurawca zwyczajnego, zwanego inaczej rutą albo zielem świętojańskim, rozpoczyna się  w czerwca w okolicach imienin Jana - stąd nazwa. Hypericum perforatum, czyli dziurawiec zwyczajny,  należy do ziół stosowanych od stuleci po dzień dzisiejszy. Lecznicze działanie rośliny znanej przez dawnych zielarzy i znachorów w wielu przypadkach potwierdza współczesna farmacja. Ta piękna, delikatnie pachnąca roślina dorasta od 30 do 70 cm wysokości. Jej żółte kwiaty uwielbiają pszczoły, a powinniśmy my wszyscy. Herbatka z dziurawca reguluje pracę wątroby i dróg żółciowych, "Ma działanie pobudzające trawienie, przeciwzapalne, dezynfekcyjne. Może być stosowana zewnętrznie do płukania gardła" (Wikipedia). Nalewka z tego ziela pomaga łagodzić depresję, problemy z bezsennością i migreną. pomaga w stanach zapalnych żołądka i jelit. Zapewne te właściwości sprawiły, że uważano go za roślinę magiczną. Ale nie tylko czarodziejki, wiedźmy  i ich męscy odpowiednicy  powinni przypomnieć sobie o dziurawcu, ale także wszyscy kochający przyrodę i własne zdrowie. Zbieranie  kwitnącego ziela na nasłonecznionych łąkach będzie okazją do odpoczynku i obserwacji letniej przyrody. Można dokonywać zbiorów do końca wakacji. Ja zbieram górne części (ok. 25 cm) kwitnącej rośliny i od razu na  łące wiążę w pęczki po kilka kwitnących pędów w każdym.  Zasuszone w ciemnym i przewiewnym miejscu stanowią gotową porcję ziela na herbatkę. Do popijania w razie potrzeby przez cały rok
 
         Herbatka z dziurawca:
    Porcję suszonego lub świeżego ziela zalać wodą, doprowadzić do wrzenia i zostawić na parę minut. Otrzymamy napój aromatyczny, smaczny, przejrzysty o kolorze bursztynu i pomocny dla zdrowia. Można lekko osłodzić.
Świeże kwiaty i ziele służą do otrzymywania wyciągu olejowego” – pisze Jadwiga Górnicka w publikacji Apteka natury. Poradnik zdrowia.  Ziele działa antyseptycznie i antybakteryjnie, hamując „wzrost gronkowca złocistego i innych drobnoustrojów Gram-dodatnich” – pisze Górnicka. 
 
        Nalewka z dziurawca:
    Z suszonego ziela sporządzamy nalewkę, która stosowana po 2-3 łyżeczki dziennie, poprawia nastrój, łagodzi depresję i bezsenność.
 
150 g suszonego ziela dziurawca zwyczajnego,
0,50 l spirytusu 70%
Zalewamy susz z dziurawca, lub swieżo zebrane kwiatotany, spirytusem. W razie problemów z kupnem spirytusu o stężeniu 70% mieszamy 365 ml spirytusu 96% ze 135 ml wody. Efekt ten sam. Zamykamy szczelnie naczynie (najlepiej szklane) i codziennie nim potrząsamy. Po dwóch tygodniach nalewka gotowa. Filtrujemy płyn (np. przez papierowy filtr do kawy) i trzymamy w zamkniętym naczyniu; najlepiej w apteczce.
 
Należy pamiętać, że nalewki tej nie pijemy dla smaku, gdy przyjdzie nam ochota. Używamy tylko w razie problemów ze zdrowiem 2-3 razy dziennie po  łyżeczce.
 
Uwaga! Zawarta w roślinie hiperycyna barwiąca nalewkę i herbatę na czerwono uczula organizm na promienie nadfioletowe. By nie ulec poparzeniu słonecznemu przyjmując produkty z dziurawca,  należy unikać – szczególnie latem - przebywania na słońcu. Ponadto aktywne składniki rośliny mogą zmieniać działanie leków. W razie zażywania jakichkolwiek leków koniecznie skonsultować z lekarzem możliwość równoczesnego używania dziurawca.
 
     A skąd nawiązanie do czarodziejek, wiedźm i wiedźminówy? A stąd, że słowo: wiedźma ma swój źródłosłów w słowie: wiedza. Wiedźma - osoba, która dużo wie, ma wiedzę. Do tej pory takie osoby budzą czasem lęk. W wiedzy jest siła budząca respekt. Warto wiedzieć też coś o dziurawcu. 
 
 
Bloguje Sonia Baran
Sonia Baran
EnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish