Reklama

Lece bo chcę!

 Lecę bo chcę!

Odwieczne marzenie ludzi o lataniu wciąż na nowo się spełnia. Mamy samoloty, szybowce, lotnie paralotnie, spadolotnie, balony, rakiety i inne maszyny latające. Już w staroindyjskich tekstach znajdują się opisy latających statków powietrznych, zwanych rydwanami, którymi poruszali się bogowie. Jednak całkiem konkretnie marzenia o lataniu w XV wieku zaczął realizować genialny artysta i konstruktor Lenardo Da Vinci. 3 stycznia 1496 roku przeprowadził on – niestety nieudany - test skonstruowanej przez siebie maszyny latającej. Jeden z jego innych projektów ukazuje helikopter podnoszony przez wirnik. Model wtedy jednak nie zadziałał. Zaprojektował także spadochron, którego projekt został pomyślnie przetestowany w czerwcu 2000 roku przez brytyjskiego skoczka spadochronowego Adriana Nicholasa (źródło: Wikipedia). Da Vinci wpadł również na pomysł lekkiej lotni. Jej projekt powstał w 1478-80 roku, a zrealizowany został współczesnie przez brytyjskie towarzystwo sportów lotniczych. Niedawno pomyślnie przeprowadziła lot na prototypie Leonardowej lotni światowa mistrzyni lotniarstwa Judy Leden.

Brat Cyprian z Czerwonego Klasztoru w Pieninach, klasztorny lekarz i botanik (autor zielnika roślin pienińskich i tatrzańskich) też pragnął zrealizować swe marzenie o lataniu.Ten wybitny mnich - wg legendy - był autorem aparatu do latania podobnego do dzisiejszej lotni. W czasie swych studiów w Italii mógł natknąć się na prace genialnego Leonarda i próbował je wprowadzić w życie. Niestety jeden z próbnych lotów brata Cyprana z pienińskich szczytów zakończył się katastrofą i śmiercią śmiałego mnicha.

Życie nie zna pustki i toczy się dalej. Trwają nowe próby stworzenia nowych maszyn latających. Słwacy pracują nad samochodem latającym. Wg zapowiedzi ma się pojawić w sprzedaży już w 2017 roku. Zanim jednak do niego wsiądziemy, możemy popróbować kitesurfingu i pofruwać nad morskimi falami, na przykład nad płytką ,więc bezpieczną Zatoką Pucką. Albo wsiąść do szybowca, jak ta odważna pani Halina (patrz film). W swoje osiemdziesiate urodziny pofrunęła nad Sląskiem. Dla chętnych kontakt na:http://wniebowzieci.info.pl/  Szczegóły lotu na filmie.

Koniecznie należy odwiedzić w któryś z weekendów Górę Żar w Beskidach. Zobaczyć tam można na żywo, w powietrzu, wiele typów maszyn latających. Można też odbyć lot z instruktorem na jednej z nich. Góra Żar z jej niezwykłymi widokami na szeroką panoramę gór, jezior (sztuczne zbiorniki) i płynącą w dole rzekę Sołę, to prawdziwie polska czarodziejska góra. Ludziom tam rosną skrzydła. A więc wysokich lotów. wystarczy skontaktować się z: http://www.wniebowzieci.info.pl/ a mozna 

https://www.youtube.com/watch?v=CnzZTuUzJaw

https://www.youtube.com/watch?v=Lmy6VQErmE8

Artykuł sponsorowany

http://www.wniebowzieci.info.pl/

Artykuł dodany przez:
Zespół RuszajSie.pl
EnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish