Polska na rowerach

74. Tour de Pologne. Wielkie święto kolarskie, polskie, nasze i światowe zarazem. Już od 1928 roku w Polsce zaczęły się wyścigi, które z niewielkimi przerwami /wojna i inne przeszkody/ rozgrywane są do dziś. Pierwszy tego typu wyścig nosił nazwę: Wyścig Dookoła Polski. Po wojnie, od 1948 roku, rozgrywany był Wyścig Kolarski Dookoła Polski. Startowali polscy zawodnicy i oni też stawali na podium zwyciężców. Transmisje radiowe z trasy Wyścigu gromadziły ogromne ilości słuchaczy. Cały kraj wprost żył tą rywalizacją. Rower – najtańszy, a tym samym ogólnodostępny środek lokomocji – był popularny i ogólnie wykorzystywany przy dojazdach do pracy, do szkoły i gdzie indziej. Każdy rowerzysta mógł porównać swoje szybkości z tymi, które osiągali zawodnicy Wyścigu. Sprzęt był różny. Sam Czesław Lang wspomina, że w młodości wygrał lokalny wyścig na rowerze pożyczonym od swojej mamy. Liczyła się siła mięśni i charakteru. Takie nazwiska jak Szozda, Mytnik, Królak, Szurkowski, Szpruch i inni były na ustach wszystkich. Wzory do naśladowania.

W 1992 roku odbył się ostatni amatorski wyścig, a od 1993 roku w historii Tour de Pologne otworzył się nowy rozdział. Srebrny medalista olimpijski, prekursor zawodowego kolarstwa - Czesław Lang- zainwestował swoje środki w upadającą już wtedy imprezę i rozwinął do dzisiejszego poziomu. Coraz lepiej organizowany TdP stał się częścią prestiżowej światowej organizacji kolarskiej UCI World Tour, a w zawodach zaczęli liczniej brać udział najlepsi zawodnicy światowego formatu i to oni coraz częściej stają na podium. Ale i Polacy nie dają sobie "w kaszę dmuchać". W 2014 Rafał Majka został zwycięzcą. Startuje również w tym roku, więc nowa szansa przed nim i przed innymi i nowe nadzieje dla kibiców.

Lang Team – organizator Tour de Pologne, jest inicjatorem sławnych już zawodów dla amatorów, takich jak Skandia Maraton Lang Team, przemianowany obecnie na Vienna Life LangTeam Maratony Rowerowe. W ramach tych zawodów organizowane są wyścigi dla rodzin z dziećmi, dla młodzieży i dla bardziej zaawansowanych kolarzy. W wielu miastach w Polsce, takich jak Kraków, Warszawa, Gdańsk, Tarnowskie Góry, Krokowa i w innych, stały się one już sportową tradycją. W 2016 roku również panie doczekały się  swojego trzy etapowego Tour de Pologne Women.  Zaś najciekawsza z imrez towarzyszących, to Tour de Pologne Amatorów. Od kilku lat amatorzy ścigają się w Bukowinie Tatrzańskiej na podobnej trasie jaką ma tamtejszy etap zawodowego TdP, tylko nieco krótszej. Jest trudno, w górach trasy są najtrudniesze ze względu na wielkie różnice wysokości, jak choćby kultowy wręcz podjazd pod Gliczarów, zwany Ścianą Bukovina.

Tour de Pologne UCI Woulrd Tour stał się kolorowym świętem sportu zawodowego i amatorskiego. Setki kolarzy jadą by wygrać, lub choćby udowodnić swą siłę w trudnej rywalizacji, zaś tysiące kibiców przybywają na trasę wyścigu i metę zawodów, by dopingować swych bliskich amatorów albo wybrane gwiazdy sportu.

Szansą na rozwój kolarskich talentów u dzieci i młodzieży jest cykl Nutella Mini Tour de Pologne przeznaczony dla zawodników od 8 – 12 lat. W ten sposób zaczynali: Katarzyna Niewiadoma, Rafał Majka, Michał Kwiatkowski i wielu innych. Są też organizowane przez Lang Team Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Szosowym.

Właśnie Czesław Lang, obecnie już jako menadżer sportu, jest dyrektorem Tour de Pologne, Vienna Life LangTeam Maratony Rowerowe, Nutella Mini Tour de Pologne, Tour de Pologne dla Amatorów, Plus Grand Prix MTB. Uczynił on z Tour de Pologne imprezę rangi światowej. Wprowadził ją do cyklu UCI World Tour. Oby Tour de Pologne i imprezy towarzyszące trwały "do końca świata i jeden dzień dłużej", ponieważ są motywacją do uprawiania sportu dla wielu rowerzystów amatorów. Ruch - także ruch na rowerze - poprawia zdrowie i daje wiele radości. Do jazdy na rowerze nie ma ograniczeń wiekowych i nie potrzeba zbyt wielu pieniedzy. A radość i zdrowie to wartości bezcenne.

Autor: Zofia Baran

Fotografie: Lang Team, Zofia Baran

Artykuł dodany przez:
Zespół RuszajSie.pl
EnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish