Dokąd biegniemy?

Obserwując młodych ludzi można zauważyć, że rodzi się nowa moda, właściwie nowa kultura czy wręcz kult biegania. Na ulicach, w parkach, na ścieżkach leśnych coraz częściej widuje się biegających. Kolorowy - odpowiedni do biegania - strój sprawia, że łatwo ich zauważyć. Podziw może budzi harmonijna budowa ciała i fakt, że im się tak po prostu chce wyjść z domu i biec! To się może podobać. Umawiają się na przykład w każdą sobotę rano na godz.: 6:00 lub 7:00 i wspólnie trenują, gdy reszta świata jeszcze śpi. Albo w zwykłych "pracujących" dniach biegają wieczorami czy nawet nocą. Dopiero wtedy, gdy dzieci już śpią, znajdują czas na przebieżkę. Kiepska pogoda nie przeszkadza. Wystarczy dobrać właściwy strój. Biega się indywidualnie, ze znajomymi, a także w zorganizowanych, coraz popularniejszych imprezach biegowych. W samym tylko Krakowie różnych biegów jest bez liku, a każdy z nich jest osobnym świętem. Czasem nawet gra orkiestra. Biegaczom kibicują rodziny, znajomi, a przede wszystkim media upowszechniające tę ciekawą modę.

 Miłośnicy przyrody, którzy lubią ten sport,  mogą wziąć udział w listopadzie w Jesiennym Biegu Potrójnej, którego trasę wytyczono po stromych, leśnych ścieżkach Beskidu Małego. Są też ekstremalne biegi szczytami Tatr. A już w połowie pażdziernika rusza nastepna edycja Półmaratonu Królewskiego, a gdzie? Oczywiście w Krakowie. No nie tylko tam. Prawie w każdym większym mieście można pobiegać solo, lub zbiorowo.

Znajomość publikowanych w Internecie i innych mediach zachęcających informacji na temat korzyści z biegania i ruchu w ogóle sprawia, iż liczba ludzi aktywnych wzrasta. Wiedza motywuje do aktywności. A oto kilka dowodów naukowych na ten temat.

Badacze z Uniwersytetu Arizona (USA) ustalili, że osoby, które regularnie trenują biegi przełajowe, charakteryzują się większą łacznością funkcjonalną, tzn. mają lepiej ukształtowane połączenia neuronalne pomiędzy odległymi obszarami mózgu, niż osoby, które na co dzień unikają wysiłku fizycznego. Zaś austriaccy naukowcy na łamach pisma "Coqnitive Systems Research" przekonują, że bieganie pomaga w skutecznej nauce. Ucząc sie do egzaminu, warto zrobić sobie przerwę i pójść pobiegać. Dzięki temu wiecej informacji pozostanie w naszej pamięci.

Amerykańscy badacze z Uniwersytetu Arizona przeprowadzili 17 badań z udziałem 100 tys. ochotników. Pokazały one, że rekreacyjne bieganie przez okres 15 lat, a także dłuższe, może być zalecane jako ćwiczenie wspierajace zdrowie. Uprawiające je osoby mają przy tym niższe ryzyko poważnych problemów z biodrami i kolanami. Wyniki badań międzynarodowy zespół naukowców przedstawił na łamach pisma "Journal of Orthopaedic & Sports Physical Therapy". To tylko kilka naukowych punktów widzenia na temat korzyści z ruchu fizycznego. Takich opracowań można znaleźć wiecej. Inna sprawa jest z bieganiem wyczynowym. W takim przypadku ryzyko uszkodzeń stawów jest dużo większe.

Korzyści z biegania są , ale są też minusy. Oto mąż biegającej po górach żony narzeka " Przecież  jej już nie dogonię!"

Autorka: Sonia Baran

Zdjęcia: S. Baran

Korzystała z :http://naukawpolsce.pap.pl/

Artykuł dodany przez:
Zespół RuszajSie.pl
EnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish