77. Tour de Pologne

Ponad 891 kilometrów w ciągu pieciu dni pokonają kolarze w 77. Tour de Pologne UCI World Tour. Wielkie ściganie rozpocznie się 5 sierpnia na Stadionie Sląskim, a zakończy 9 sierpnia w Krakowie. Nie zabraknie odcinków dla sprinterów, specjalistów od klasyków i górskich wspinaczek.

Tour de Pologne będzie pierwszym etapowym wyścigiem UCI World Tour po przerwie związanej  z pandemią koronawirusa. W tym roku polski narodowy wyścig odbedzie się w formule pięcioetapowej, z zachowaniem szczególnych zasad bezpieczeństwa - bez publicznosci na startach i metach, bez miasteczka sponsorskiego i kolumny reklamowej, za to z obowiązkowym protokołem sanitarnym.

- Aby zapewnić wszystkim bezpieczeństwo musimy wprowadzić niezbędne ograniczenia. Cały zespół włożył ogromny wysiłek w dostosowanie wyścigu do zasad podyktowanych tą wyjatkową sytuacją. Sport uczy szukania pozytywnych stron i chcemy aby Tour de Pologne, pierwszy etapowy wyścig UCI World Tour po długiej przerwie, niósł takie pozytywne przesłanie - powiedział Czesław Lang, Dyrektor Generalny Tour de Pologne.

77. Tour de Pologne rozpocznie się na Stadionie Sląskim w Chorzowie 5 sierpnia, dokładnie w rocznicę tragicznego wypadku Bjorga Lambrechta. Wyścig rozpocznie się minutą ciszy, a pamięć belgijskiego kolarza zostanie uczczona także poprzez specjalną klasyfikację jego imienia, dla najlepszego młodzieżowca. Pierwszy etap poprowadzi z Chorzowa  przez Piekary Sląskie, Ogrodzieniec, Sosnowiec, Siemianowice Sląskie do Katowic. Tu kolarze pokonają trzy rundy i zafiniszują przy Spodku.

Drugi etap także powinien zakończyć się sprinterską rozgrywką. Po starcie z Opola kolarze wjadą na Górę Swiętej Anny, powalczą na Lotnych Premiach Lotto (Strzelce Opolskie oraz Ujazd) i zafiniszują w Zabrzu. Trzeci etap rozpocznie się w Wadowicach, mieście urodzin świętego Jana Pawła II. W ten sposób 77.Tour de Pologne nawiazuje do setnej rocznicy urodzin Papieża Polaka. 

Trzeci etap to także pierwsze wysokie góry w tegorocznym wyścigu. Na trasie znajduje się siedem górskich premii, w tym podjazdy na Kocierz, Przełęcz Targanicką (Puszcza Wielka) i Przegibek, a także lotne premie w Wilkowicach i Łodygowicach. Partnerem mety w Bielsku-Białej jest Województwo Sląskie.

O losach wyścigu może zdecydować czwarty, królewski etap BUKOVINA Resort - Bukowina Tatrzańska. Doskonale znane rundy z podjazdami pod Scianę HARNAS i Scianę BUKOVINA. Finałowy etap rozpocznie się w Zakopanem, a po pokonaniu kilku górskich wyzwań (Ząb, przełęcz Krowiarki) oraz lotnej premii w Czarnym Dunajcu, peleton zafiniszuje  w Krakowie. Tam poznamy zwycięzcę 77. Tour de Pologne UCI World Tour.

W 77.Tour de Pologne kolarze będą rywalizować w klasyfikacji generalnej CARREFOUR, klasyfikacjach:  Najlepszy Góral, Najlepszy Sprinter Lotos, Najaktywniejszy Zawodnik LOTTO, Zwyciężca Etapu DRUTEX,  Najlepszy Polak Lotos, klasyfikacji drużynowej, a także klasyfikacji młodzieżowej im. Bjorga Lambrechta.

Artykuł dodany przez:
Zespół RuszajSie.pl
EnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish