Pierogi - smaczne szaleństwo

"Ślimak, ślimak pokaż rogi, dam ci sera na pierogi.        

 Jak nie sera dam kapusty, będzie ślimak bardzo tłusty".

Dziecięca wyliczanka to znak, że dzieciom smakują pierogi. Sądzę, że nie tylko dzieciom. Podstawą ciasta na pierogi jest mąka, czyli zmielone ziarna zbóż. Tanie, zawiera sporo węglowodanów, a dzięki niskiemu indeksowi glikemicznemu powoli uwalnia cukry i dostarcza energię przez dłuższy czas. Danie dla ruchliwych.

Lubię robić pierogi. Wtedy nasze domowe maluchy też mają frajdę. Wałkują, wycinają i lepią. Jest sporo bałaganu i uciechy. W ich wykonaniu z miękkiego, ciepłego, elastycznego ciasta powstają różne stwory, a czasem nawet ... pierogi. Zanim zaprosimy milusińskich do współpracy poćwiczmy sami.

Potrzebna jest stolnica (stół / blat), wałek do ciasta, szeroka szklanka o cienkich brzegach do wycinania krążków na pierogi, nóż do siekania ciasta, spory garnek do gotowania, oraz składniki na ciasto i nadzianie. Poniżej podaję składniki na ok. 70 szt pierogów. Po ugotowaniu i wystudzeniu połowę daję do zamrażarki. W razie potrzeby odmrażam, podsmażam na złoto na oleju rzepakowym, lub odgrzewam na parze i jest jak znalazł.

Składniki na ciasto: 1 kg mąki pszennej, 1- 2 jajka, około 0,75 l wrzącej wody.

Składniki na nadzianie do ruskich pierogów: 0,30 kg kwaskowatego twarogu, 1 kg ziemniaków, 3 spore cebule, olej rzepakowy, oraz mielony pieprz i sól do smaku.

Najpierw nadzianie. Ziemniaki obieramy i gotujemy w osolonej wodzie. Ugotowane odcedzamy i pozostawiamy na chwilę do wystygnięcia. W tym czasie siekamy drobno cebule i podsmażamy je na jasnozłocisty kolor na oleju rzepakowym. Połowę podsmażonej cebulki wybieramy z oleju i dodajemy do ziemniaków. Pozostała cebula wraz z olejem będzie do polania gotowych już pierogów. Ziemniaki, pokruszony biały ser wraz z cebulą przeciskamy przez praskę i po dodaniu pieprzu oraz soli wyrabiamy na względnie jednolitą masę. Próbujemy, czy dość soli i pieprzu.

Robimy ciasto. Uwaga. Umiejętność sporządzenia właściwego ciasta zapewni nam możliwość gotowania wielu gatunków pierogów. Różnić się będą tylko rodzajem nadzienia.

Połowę mąki wysypujemy na stolnicę. W utworzony w mące dołek wbijamy jajka i oba składniki mieszamy siekając szerokim nożem. Dalej siekamy dolewając powoli wrzątek. Dosypujemy część z pozostałęj maki i dolewamy resztę wody. Zaczynamy wyrabiać. Gdy ciasto się klei do rąk to dosypujemy mąki i dalej wyrabiamy. Gdy za twarde to dodajemy trochę wody. Powinno być miękkie i elastyczne. Dolewany wrzątek spowoduje rozklejenie się zawartego w mące glutenu i pierogi w czasie gotowania nie rozpadną się. Dzielimy wyrobione ciasto na trzy części. Każdą z nich rozwałkowujemy na posypanej mąką stolnicy, aż osiągniemy placek grubości ok. 2 - 3 mm.

Wycinamy szklanką kółka i na każde kładziemy kulkę z nadzienia. Sklejamy dokładnie brzegi i gotowe pierożki odkładamy na posypanej mąką tacy. Bierzemy do rozwałkowania drugą część i tak dalej. Wkładamy ulepione pierogi partiami do gotującej, osolonej wody. Gdy wypłyną, zdejmujemy pokrywkę i jeszcze chwilkę (2- 3 min) gotujemy. Wybieramy na miskę i po chwili przekładamy je do drugiego naczynia. Przekładane dwu lub trzykrotnie nie będą się nam sklejać. Jeżeli zrobiliśmy ich za dużo, to można je zamrozić i w stosownej chwili odmrozić. Będą równie smaczne. Pokrojony drobno i przesmażony boczek, lub cebulka będzie świetnym dodatkiem.

Pierogi z nadzianiem słodkim (truskawki, borówki, jabłka czy ser na słodko itd) odgrzewamy na parze, na przykład na sicie nad gotującą się wodą. Słodkie polewamy masełkiem lub śmietaną z cukrem. Pycha.

Bloguje Sonia Baran
Zespół RuszajSie.pl
EnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish