Porzeczkowa poezja smaku

Soki, dżemy, powidła i nalewki z porzeczek.

Spróbujmy wyczarować poezję smaku z kolorowych, pełnych soku koralików czarnej, czerwonej lub białej porzeczki. Piękne wiersze o porzeczkach już są. Oto fragmenty wiersza Adama Ziemianina "Tryptyk porzeczkowy".

czarna porzeczka


rzucona garścią przypadku
do mego ogrodu
w czarnych rękawiczkach
trzyma żałobę
w największe upały /.../

niektórzy mówią
że czarne porzeczki
to łzy
po pierwszej burzy

czerwone porzeczki

wiatr wraca z nocnego
żeglowania po ogrodzie
widzicie jak wesoło
mu w ślepiach

a czerwone porzeczki
poprawiają letnie podwiązki
i gra kapela świerszczy
bo wiatr im słońce odsłonił /.../


biała porzeczka
wiecznie pod parasolką
zaprzęgiem motyli
powożona po ogrodzie
odwiedza swoich podwładnych
gdy idą na pielgrzymkę
do słońca

księżna rodu porzeczek
nieczuła jest na adorację
agrestu
więc chociaż
władzy ma pełną kieszeń
usycha na tronie
starą panną /.../

 

Nie narzekajmy na zawartość chemii w artykułach spożywczych. Wykorzystajmy sezon i przygotujmy własne zapasy witamin, antocjanów, antyoksydantów, flawonoidów, rutyny i innych cennych minerałów zawartych w porzeczkach. Zimą nasz organizm wybierze z uśpionego w przetworach bogactwa potrzebne dla zdrowia składniki. Wzmocniona zostanie odporność całego organizmu i funkcjonowanie poszczególnych jego organów. Naukowcy wykazali, że w czasie krótkiej termicznej obróbki owoców zawierających antocjany (borówka czarna, czarna porzeczka, aronia, jeżyna) zniszczeniu ulega tylko ok.18 -20%. Ale reszta na szczęście pozostaje. Dlatego starajmy się krótko pasteryzować przetwory. ttp://www.pttz.org/zyw/wyd/czas/2010,%205(72)/05_Scibisz.pdf

Zaczynamy od zakupu dorodnych owoców - co ważne - najlepiej u zaufanych rolników. Następnie obrywamy soczyste koraliki z szypułek, dokładnie płuczemy w wodzie i decydujemy co z porzeczek tym razem chcemy zrobić. Proponuję przede wszystkim: soki, konfitury, dżemy, a z czarnej porzeczki koniecznie trzeba przygotować nalewkę smorodinówkę. Należy czekać na nią trzy miesiące, aż będzie gotowa, ale prosze uwierzyć – warto.

Soki z porzeczek

Składniki:

2 kg porzeczek

1 kg cukru.

Zaczynamy od soków. Najprościej robić w sokowniku. Można z każdego gatunku owoców oddzielnie, lub łączyć porzeczki w dowolnej proporcji wg uznania i smaku. Wsypujemy owoce do sokownika, przesypując cukrem. Para wodna wyciska w czasie gotowania sok, który – po zebraniu szumowin - przelewamy jeszcze wrzący do czystych (najlepiej wygotowanych) słoików i natychmiast zakrecamy. Dla pewności zamknięte słoiki z sokiem można krótko (15 min.) pasteryzować w kąpieli wodnej.

Wartościowszy będzie sok wyciskany ręcznie. Krócej jest poddawany działaniu wysokiej temperatury i zachowa więcej cennych składników. Zgniatamy owoce, odstawiamy na kilka godzin, max. jeden dzień, by puściły sok i wyciskamy przez gazę. Gotujemy uzyskany sok z dodatkiem preferowanej ilości cukru i dalej postępujemy jak wyżej. Oprócz temperatury to cukier jest środkiem konserwującym. Nie zapomnijmy go dodać.

Bloguje Sonia Baran
Zespół RuszajSie.pl
EnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish