Jak makiem zasiał

Jak makiem zasiał

Spokój w czasie Świąt pomogą nam uzyskać potrawy z maku. Maku niebieskiego - lub rzadziej spotykanego – białego. Według tradycji mak jest składnikiem najważniejszych potraw wigilijnych. Przynosi gospodarzom dostatek, symbolizuje płodność i urodzaj. Najczęściej na stole wigilijnym goszczą jego ziarenka w  kutii, w pierogach z makiem, w kluskach z makiem, makiełkach, w zupie z maku, a najczęściej jemy mak – i to przez cały rok – jako ciasto z makiem. Makowce, wielkopolskie rogale marcińskie itp.

Przyrządzanie potraw z maku  ja  zaczynam od zmielenia suchych ziarenek ... w młynku do kawy.  Na potrzeby kuchni domowej -metoda najprostsza. Trzeba uważać, bo ze względu na dużą zawartość tłuszczu mielony mak zbija się w grudę. Należy mleć go więc w niewielkich ilościach i rozbijać te grudy. Już zmielony trzeba sparzyć w mleku na niewielkim ogniu. Suchy mak "wypije" sporo tego płynu. Cukier dodawać pod sam koniec zaparzania, bo inaczej całość łatwo się przypali. Następnie dodać inne składniki w zależności od sporządzanej potrawy. Uwaga, kupując mak trzeba spróbować rozgryźć parę ziarenek. Jeśli gorzkawe nie kupować. Mak powinien być niebieski, słodkawy i smaczny.

Przepis na makowiec, który zawsze się udaje.

Składniki: 30 dkg maku, szklanka mleka, 6 dużych jabłek, 6 jajek, 2 łyżki grysiku, 1 szklanka posiekanych orzechów włoskich, 1/4 kostki masła, 2 łyżeczki proszku do pieczenia, spora garść rodzynek, 25 dkg cukru ( lub trochę mniej).

Wykonanie: Mak zemleć i zaparzyć z mlekiem, jabłka obrać i zetrzeć na  tarce. Masło roztopić i lekko schłodzić. Białka ubić z częścią cukru na sztywną pianę dodając pięć łyżek zimnej wody. Do ubitych białek dodawać po kolei żółtka i dalej chwilę ubijać. Do ubitych jajek dodawać stopniowo pozostałe składniki cały czas mieszając : zmielony i zaparzony mak, grysik, orzechy, proszek, rodzynki, jabłka, masło i resztę cukru.  

Na blachę wyłożoną  posmarowaną tłuszczem folią przełożyć  ciasto i piec w temperaturze 190 *C około 40 minut. Sprawdzać patyczkiem, czy w środku jest suche, to znaczy upieczone. 

Mak znany i spożywany jest pod różną postacią od tysięcy lat. Smaczne ziarenka bogate są w rozpuszczalne w tłuszczach witaminy A, D, E a nawet C, a także w wapń, magnez, żelazo, cynk. Kalorii ma sporo, bo aż w ponad 40 procentach składa się z tłuszczu. Ale tłuszczu bogatego w tak potrzebne nienasycone kwasy tłuszczowe przeciwdziałające miażdżycy. Zamiast tabletek po prostu jedz zdrowo. Jadając polskie potrawy z makiem będziemy zdrowsi i spokojniejsi.

Spożywanie maku ważne w profilaktyce osteoporozy. Uspokaja ciało i umysł, pomaga na reumatyzm i zmęczenie. Ma pozytywny wpływ na stan włosów, paznokci i zębów.

Wpływ na tysiącletnią sławę rośliny mają zapewne jego właściwości nasenne, uspokajajace i ... narkotyczne. Z maku lekarskiego produkuje się przecież opium, morfinę i kodeinę. Należy do najstarszych znanych człowiekowi substancji leczniczych i narkotycznych zarazem. Warto wiedzieć, że spożywanie maku  jest całkowicie bezpieczne i nie uzależnia. Aby zauważyć narkotyczne działanie maku należałoby spożyć jednorazowo ... kilkadziesiąt  lub wiecej kilogramów makowca. 

Po wieczerzy wigilijnej powinniśmy spać spokojnie. Spokój i cisza "jak makiem zasiał" przyda się w czasie Świąt chyba każdemu.

A więc... Spokojnych Świąt! 

Obrazki z :Fotolia.pl

 
Bloguje Sonia Baran
Zespół RuszajSie.pl
Bloguje Sonia Baran
Sonia Baran
EnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish