Za piec, albo za okno. Czubajka kania.

   

 Czubajka kania (macrolepiota procera) to grzyb z rodziny pieczarkowatych. Kanię można zbierać od lipca do października. Lubi występować na słonecznych łąkach w pobliżu zarośli.

   Można zbierać te grzyby, gdy wykształcą już bardzo szerokie kapelusze, bo wtedy trudniej pomylić ze sromotnikiem. Na smukłej nóżce ma pierścień, który łatwo można przesuwać.

   Jak większość grzybów, składa się głównie z wody i zawiera niewielkie ilości substancji odżywczych. ale jest pożądana ze względu na swoje walory smakowe. Zastępuje mięso, bo najczęściej kapelusze panieruje się i smaży, podobnie jak kotlety.

   Przez niewprawnych grzybiarzy czubajka kania bywa mylona z muchomorem zielonym (sromotnikowym) śmiertelnie trującym i z tego powodu przez wielu grzybiarzy nie jest zbierana.

   Szanowny Internauto, jeżeli nie jesteś w stu procentach pewien, że to czubajka kania, nie zabieraj grzyba do domu. A jeżeli masz już na talerzu usmażony i bardzo smakowicie wyglądający kapelusz (prawdopodobnie) tego grzyba to wyrzuć “ za piec albo za okno”. Wtedy na pewno przeżyjesz, może nawet do następnego grzybobrania?

Bloguje Sonia Baran
Sonia Baran
EnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish