Dziurawiec - magiczne świętojańskie ziele

 
      Pora kwitnienia dziurawca rozpoczyna się  w czerwcu, w okolicach imienin Jana, dlatego nazywa się go  zielem świętojańskim. Hypericum perforatum (łac), Johanniskraut (niem.) czyli dziurawiec zwyczajny należy do ziół stosowanych od stuleci po dzień dzisiejszy. To piękna delikatnie pachnąca roślina dorastająca do 50 cm wysokości. Lubi słoneczne łąki i obrzeża pól. Jej żółte kwiaty uwielbiają pszczoły, a powinniśmy my wszyscy, gdyż posiada wiele zalet.
"Ma działanie pobudzające trawienie, przeciwzapalne, dezynfekcyjne. Może być stosowana zewnętrznie do płukania gardła" (Wikipedia).
Herbatka z dziurawca reguluje pracę wątroby i dróg żółciowych. Nalewka i napar z tego ziela pomaga łagodzić depresję, problemy z bezsennością i migreną. Przynosi ulgę przy niestrawności. Zapewne te właściwości sprawiły, że uważano dziurawiec za roślinę magiczną. Ale nie tylko czarodziejki, wiedźmy  i ich męscy odpowiednicy  powinni przypomnieć sobie o dziurawcu, ale także wszyscy kochający przyrodę i własne zdrowie. Zbieranie  kwitnącego ziela na nasłonecznionych łąkach będzie okazją do spaceru, do odpoczynku i do obserwacji letniej przyrody. Można dokonywać zbiorów do końca wakacji. Ja zbieram górne części (ok. 25 cm) kwitnącej rośliny i od razu na  łące wiążę w pęczki po kilka kwitnących pędów. Zasuszone w ciemnym i przewiewnym miejscu stanowią gotową porcję ziela na herbatkę. Do popijania w razie potrzeby przez cały rok
 
        Herbatka z dziurawca
    Porcję suszonego lub świeżego ziela zalać wodą, doprowadzić do wrzenia i zostawić na parę minut. Otrzymamy przejrzysty napój w kolorze bursztynu, aromatyczny, smaczny i pomocny dla zdrowia. Można lekko osłodzić.
 
       Nalewka z dziurawca
      Można sporządzićy nalewkę, która stosowana po 2-3 łyżeczki dziennie, poprawia nastrój, łagodzi depresję i bezsenność.
Zalewamy susz z dziurawca, lub swieżo zebrane kwiatosany, spirytusem o stężeniu 70%.  Zamykamy w szklanym, szczelnym naczyniu i codziennie nim potrząsamy. Po dwóch tygodniach nalewka gotowa. Filtrujemy płyn np. przez papierowy filtr do kawy i trzymamy w zamkniętym naczyniu, najlepiej w apteczce.
 
Należy pamiętać, że nalewki tej nie pijemy dla smaku, gdy przyjdzie nam ochota. Używamy tylko w razie problemów ze zdrowiem 2-3 razy dziennie po  łyżeczce.
 
      Wyciąg olejowy zwany też maceratem albo olejem ziołowym
"Świeże kwiaty i ziele służą do otrzymywania wyciągu olejowego” – pisze Jadwiga Górnicka w publikacji Apteka natury. Poradnik zdrowia.  Ziele działa antyseptycznie i antybakteryjnie, hamując „wzrost gronkowca złocistego i innych drobnoustrojów Gram-dodatnich” – pisze Górnicka.
 
     Uwaga! Zawarta w roślinie hiperycyna barwiąca nalewkę i herbatę na czerwono uczula organizm na promienie nadfioletowe. By nie ulec poparzeniu słonecznemu przyjmując produkty z dziurawca  należy unikać – szczególnie latem - przebywania na słońcu. Ponadto aktywne składniki rośliny mogą zmieniać działanie leków. W razie zażywania jakichkolwiek leków koniecznie skonsultować z lekarzem możliwość równoczesnego używania dziurawca.
 
    Mówiąc, że dziurawiec jest rośliną magiczną nawiązujemy  do czarodziejek, wiedźm i wiedźminówy. Wyraz wiedźma ma swój źródłosłów w słowie: wiedza. Wiedźma - osoba, która dużo wie, ma wiedzę. Do tej pory takie osoby budzą czasem lęk. W wiedzy jest siła budząca respekt. Warto wiedzieć też coś więcej o dziurawcu. 
 
 
 
Bloguje Sonia Baran
Sonia Baran
EnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish